TYT AYT Sınavı Hakkında Her Şey!

Öğrenci Rehberi
Eylül 13, 2021
TYT AYT Puan Hesaplama

TYT AYT Sınavı dünya genelinde 1980 yıllarından bu yana eğitim sistemi yenilenmekte ve eğitim ile ilgili gelişmeler yapılmaktadır. Sizlere TYT ve AYT sınavı hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

TYT ve AYT arasındaki fark nedir? sorusu merak esilen konular arasında yer alıyor. Eski isimleri YGS ve LYS olarak bilinmektedir. Üniversite kazanmak isteyen herkes yeni adı ile bilinen TYT ve AYT sınavlarına girebilmektedir. TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavı öğrencilerin temel yeterlilik konusunda bilgisini ölçen bir sınavdır. AYT ( Alan Yeterlilik Testi) ise öğrencilerin kendi alanlarında sahip olduğu bilgiyi ölçen bir sınavdır. Peki, bu iki sınav arasındaki fark nedir?

Eski dönemlerde YGS ve LYS olarak bilinen ÖSYM sınavları artık TYT ve AYT olarak bilinmektedir. Yükseköğretime geçiş sınavları için yapılan bu sistemde sadece isimler değiştirilmiştir. Ancak her iki sınav türünde de bazı değişiklikler meydana gelmiştir. Bu değişiklikler;

 • TYT sınavının açılımı “Temel Yeterlilik Testi” olarak bilinmektedir.
 • Öğrencilerin yeterlilik durumunu ölçmek için yapılan bir sınavdır. Birinci oturum sınavı olarak gerçekleştirilmektedir.
 • Her öğrencinin girdiği bir sınavdır. Özellikle Türkçe ve Matematik dersi ağırlıklı sorular bulunmaktadır.
 • TYT sınavında 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri ve 20 Sosyal Bilimler olmak üzere toplam da 120 soru bulunmaktadır. Bu 120 soru için verilen 135 dakikalık süre içerisinde öğrencilerin cevaplaması gerekiyor.
 • AYT sınav sisteminin açılımı “Alan Yeterlilik Testi” olarak bilinmektedir.
 • AYT sınavında amaç öğrencinin ilgi duyduğu alanda yeterliğini ölçen bir sınav türüdür. Bu sınav türü ikinci oturum sınavı olarak bilinmektedir.
 • AYT sınavında 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Fen Bilimleri ve 40 Sosyal Bilimler olmak üzere toplam da 160 soru bulunmaktadır.
 • AYT sınavı 180 dakika sürmektedir.
 • TYT puanının %40’ı, AYT puanının %60’ı, sınav puanına etki etmektedir.
 • TYT sınavından 150 baraj puanı alan öğrenciler geçmiş olarak kabul edilir ve öğrenciler ikinci sınava girmeye hak kazanmaktadır.
 • AYT sınavında 180 baraj puanı alan öğrenciler 4 yıllık üniversite bölümü tercihinde bulunabilmektedirler.

TYT ve AYT Hangi Sınıfları Kapsıyor?

TYT sınavı 9 ile 10.sınıfı kapsayan sınav türüdür. AYT sınav türü ise 11 ile 12.sınıflar için geçerli bir sınav türüdür. TYT öğrencileri’nin yorumlama gücünü ölçmek için sınav da en çok 9 ile 10.sınıf sorularına yer verilmektedir. TYT sınav sonucuna bağlı olarak kişi yüksekokula geçiş sağlayabilmektedir. AYT sınav türünde asıl amaç öğrencilerin mevcut bilgi seviyesini ölçmektir. Dolayısı ile 11 ile 12.sınıf konularına ait sorular bulunmaktadır. AYT sınav sonucuna göre öğrenci lisans bölümü kazanır.

1.oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 2.oturum Alan Yeterlilik Testi yani AYT, son olarak 3.oturum ise Yabancı Dil Testi YDT olarak sırayla yapılmaktadır. Dolayısı ile ilk TYT sınavına girerek 150 puan almanız gerekmektedir.

AYT Nedir?

ayt nedir
Alan Yeterlilik Testi

AYT, Alan Yeterlilik Testi olarak bilinmektedir. Üniversite’ye girmek isteyen öğrencilerin girmesi gereken 2.oturum bir sınav türüdür. Bu oturumda adaylara kitapçık şeklinde sorular verilmektedir. Eşit ağırlık, sayısal ve sözel bölümlere yerleşmek isteyen öğrenciler AYT sınavına girmek zorundadır. Aynı zamanda bu sınav için baraj 180’dir. İstediğiniz bölüme göre puan almalısınız. Adaylar hangi puan türünün hesaplamasını istiyorsa o testi çözmelidir. Örneğin; Türkçe bölümü seçecek kişiler AYT sınavında sözel sorular çözmelidir. Bu sayede sınavdan başarı elde edilebilir.

AYT’ye Kaçıncı Sınıf Öğrencileri Girebilir?

Öğrenciler AYT sınavına kaçıncı sınıfta girilir? sorusunu merak ediyor. Bu sınav türüne girecek kişiler lise son sınıf öğrencileri veya lise mezunu olması gerekmektedir. Aynı zamanda üniversite okumakta olan öğrenciler de AYT sınavına girebilmektedirler.

AYT Baraj Puanı Kaçtır?

ayt
Alan Yeterlilik Testi

AYT sınav türü için baraj 150 olarak belirlenmiştir. Ancak ham puanın 180 ve üzeri olması gerekmektedir. Dolayısı ile bu sınavdan başarılı olmanız için ilk baraj 150 puan’dır. Bunun için 10 soruya doğru yanıt vermelisiniz.

AYT Puanı TYT Puanını Etkiler Mi?

AYT sınavında alacağınız puan TYT sınavınızı etkilemez. Bu soru öğrencilerin en çok merak ettiği konudur. TYT puanı ile tercih yapacak kişiler AYT sınavından aldığı puanı kullanmak zorunda değildir. Dolayısı ile bu tamamen sizin tercihiniz olacaktır. Fakat belirtmek isteriz ki TYT puanı AYT puanını etkilemektedir.

AYT Bölümleri ve Meslekleri Nelerdir?

AYT sınavına girmeyi düşünen kişiler 2 yıllık ön lisans bölümleri, 4 yıllık lisans bölümleri ve yüksekokul tercihinde bulunmayı düşünen öğrencilerin AYT sınavına girmesi zorunludur. Bu makalemizde AYT sınavı hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

AYT Sınavında Hangi Sorular Çıkıyor?

AYT sınavında hangi sorunların çıkacağını merak ediyorsanız AYT Sınav Konuları adlı makalemizi ziyaret edebilirsiniz. Burada daha ayrıntılı bir şekilde AYT sınavında çıkan konuları öğrenerek çalışabilirsiniz.

AYT Barajı Geçmek İçin Kaç Net Yapmalıyım?

AYT barajı geçmek için kaç net yapılmalı? sorusu sınava girecek her öğrencinin merak ettiği bir konudur. Öncelikle bu sınavdan 150 baraj puan almanız durumunda 2.oturum sınavına girmeye hak kazanacaksınız. ÖSYM tarafından adaylara 99, 435 puan veriliyor. Adaylar bu puan üzerinden 50,565 puan almak zorundadır. Dolayısı ile TYT sınavında barajı geçmek için 13 ile 17 soru arasında doğru yanıt vermiş olmanız gerekiyor.

 • 7 Türkçe, 3 matematik ve 3,75 fen sorusu ile baraj geçebilirsiniz.
 • 14,5 sosyal bilimler sorusu çözerek barajı geçilebilirsiniz.
 • 13,75 Türkçe sorusu çözerek barajı geçilebilirsiniz.
 • 14,25 fen sorusu çözerek barajı geçebilirsiniz.
 • AYT’de ortalama 16-18 net yapan öğrenciler barajı geçmektedir.
 • Türkçe’den 10 soru, sosyal sınavından 2,5 soru ve matematikten 1,75 soru çözenler toplamda 14 net yaparak barajı geçmektedir.

TYT Nedir?

tyt nedir
Temel Yeterlilik Testi

TYT, Temel Yeterlilik Testi olarak bilinmektedir. Bu sınav 1.oturumdur. Sınava girecek öğrenciler Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler soruları çözmektedir. Bu sınava girecek adaylar tüm ders sorularından sorumludur. Eğer üniversite kazanmak isteniyorsa bunun için ilk olarak TYT sınavına girmek zorunludur. İstediğiniz bir bölüm ya da üniversiteye girmek için de 2.oturum olan AYT sınavına girmelisiniz.

TYT Hangi Sınıfları Kapsıyor?

TYT sınavına girecek öğrenciler 9 ile 10.sınıfa ait sorular çözmektedir. Dolayısı ile bu sınav yoğunluklu olarak mantık sorularıdır.

TYT’ye Kaçıncı Sınıf Öğrencileri Girebilir?

tyt
Temel Yeterlilik Testi

TYT’ye kaçıncı sınıf öğrencileri girebilir? sorusu merak edilen bir konudur. Öncelikle bu sınava girmek için lise son sınıf öğrencisi olmak ta da liseden mezun olmak zorunludur. Aynı zamanda üniversite okuyan kişiler de TYT sınavına girdiklerinde kendi bilgisini ölçülmektedirler.

TYT Baraj Puanı Kaçtır?

TYT baraj puanı 150 olarak belirlenmiştir. Aldığınız puana bağlı olarak ön lisans (2 yıllık bölüm) tercihinde bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra puan hesaplamasını etkileyen 0.5 net kuralı bulunmaktadır.

TYT ile Alım Yapan Bölümler Nelerdir?

2 yıllık ön lisans bölümleri TYT sınavı ile alım yapıyor. Dolayısı ile 4 yıllık bir bölüm için AYT sınavına girmeniz gerekiyor. TYT sınavı ile pek çok bölüm alım yapıyor. Yaptığınız veya yapmayı düşündüğünüz net sayısının kaç puan aldığını öğrenmek istiyorsanız TYT AYT Puan Hesaplama aracımızı kullanmanızı öneririz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yabancı Dil Sınavı (YDS)
10.10.2021
0
Gün
0
Saat
0
Dakika
0
Saniye

Üye OlŞifremi Unuttum