Nasıl Noter Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Öğrenci Rehberi
Ağustos 14, 2021

Nasıl noter olunur, ne kadar maaş alır? Birinci sınıf noter olabilmek için neler yapılması gerekiyor? Noterlik mesleği devlete mi bağlı çalışır? Noterlik mesleği ile ilgili kısa bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

noter nasıl olunur

Nasıl noter olunur, ne kadar maaş alır? Sürekli olarak merak ediliyor. Çünkü günümüzde noterlik mesleği hakkında pek fazla bilgi bilinmiyor. Öncelikli olarak noterler; herhangi bir evrakın resmi olduğunu kanıtlamak ya da bazı ticari durumlar için onay verirler. Günümüzde noterlik mesleğine ilgi artmaya başladı.

Noterlik mesleği pek çok kişi tarafından dikkat çekici bir hale geldi. Peki günümüzde noter olma şartları nelerdir?

  • Hukuk fakültesinden mezun olmak şartı yer alıyor. Çünkü yapılan işlemler hukuki süreçleri ilgilendiriyor. Bu yüzden de noterlik mesleğinin doğru icra edilmesi için hukuk ile ilgili ayrıntılı bilgi birikimi olması şarttır.
  • Avukatlık stajının tamamlanması gerekiyor. Noterlik mesleği belirli bir süre deneyim ister. Avukatlık stajlarında da istenilen deneyimlere ulaşılabilir.
  • Adalet bakanlığından hukuk fakültesi diploması ve staj belgesini kanıtlayarak noterlik belgesi alınabiliyor.

Noterlik belgesinin alınması ile birlikte günümüzde noterlik mesleğini yapılabilmektedir. Noterlik mesleği her zaman için güzel kazançları olan meslek çeşitlerinden birisidir. Günümüzde noterlik maaşları en az 5000 tl’dir. En yüksek ise; 70. 000 tl’dir

Birinci Sınıf Noter Nasıl Olunur?

noter nasıl olunur

Noterler günümüzde kademeli olarak kendi arasında ayrılmaktadır. Günümüzde ise en çok dikkat çeken birinci sınıf noter mesleğidir. Noter mesleğinin ilk 10 yılında 3. sınıf noter olunuyor. Noter mesleğinde 10 yıl ile 20 yıl arasında ise 2. sınıf noter mesleğine sahip olunuyor. 20 yıl ve sonrası içinde 1. sınıf noter olunabiliyor.

En yüksek maaşları 1. sınıf noter mesleğini icra edenler alıyor. 3. sınıf noterci küçük şehirlere atanmaktadırlar. Sonra yükseldikçe daha büyük şehirlere tayinleri çıkıyor.

Noterler Devlete Mi Bağlıdır?

Noterlik mesleğinde bilinmeyenler arasında noterler devlete bağlı mı çalışıyor? Sorusu yer alır. Öncelikli olarak noterler devlete bağlı olarak çalışan kamu çalışanları arasında yer almıyor. Fakat noterler devletin tüm resmi işlemleri ile ilgilenmektedir. Bu yüzden de insanlar noterlik mesleğini kamu çalışanı olarak görüyor. Noterlik mesleğinin ücretlerini devler ödemiyor. Gerekli çalışma sistemine göre noterler maaşlarını kazanmaktadırlar.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yabancı Dil Sınavı (YDS)
10.10.2021
0
Gün
0
Saat
0
Dakika
0
Saniye

Üye OlŞifremi Unuttum