Nasıl Astsubay Olunur? Hangi Bölümü Okunmak Gerekir?

Öğrenci Rehberi
Ağustos 3, 2021

Astsubay olmak ve hangi bölüm okunmalıdır? Astsubay nasıl olunur? Hakkında bilgi almak için bu makalede inceleyebilirsiniz.

astsubay

Türk Silahlı kuvvetlerde çalışmak isteyen kişiler astsubay hakkında çokça araştırma yapmaktadır. Hem erkek hem de kadın arasında seçim yapılmaktadır.  Vatandaşlar astsubay hakkında istedikleri bilgileri bu yazımızı okuyarak elde edebilirler.

Kimler Astsubay Olabilir?

Astsubay olmak isteyen vatandaşlar öncelikle ÖSYM’nin düzenlediği sınavlarda başarılı notu alması gerekmektedir. Bu puanı aldıktan sonra meslek Yüksekokulu’nda okunulur. Bu aşamadan sonra vatandaşın hem test hem de muayene girişi yapılarak alınır ardından sözlü Sınavla geçilerek astsubay olunur. Hem kadın hem de erkek bu şekilde sınav şartına bakılarak aynı işlemlerden geçirilmektedir. Sağlık sorunu yaşamayan herkes astsubay olabilmektedir.

Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay nasıl olunur? Bu mesleği icra edebilmek için öncelikle sözlü sınavları ve mülakatları geçmesi gerekmektedir. Yazılı ve fiziki sınavları kazanarak olabilirler. Sınavlarda başarılı olduktan sonra ve puan aldıktan sonra mesleklerine rahatça başlayabilirler. Dışardan da alım yapılabilmektedir.  Gerekli fiziki eğitim süresi tamamlandığında astsubay olunur. Bu süreç 7 veya 8 ay olabilmektedir.

astsubay

Astsubay Alımı Şartları

Astsubay alımı şartları için kişinin birçok şartları sağlaması gerekmektedir. İşte şartlar: Vücutta çizik ve yanık izi olmaması gerekiyor.

  • 2 yıllık bölüm kazanan kişiler 26 yaşını geçmemiş olması gerek
  • Ön lisans ya da Lisans mezunu olması gerekir
  • Hem vücut yapısı hem de dış yaptığının düzgün olması gerekir
  • Boy ve kilo ölçülerine dikkat edilmesi gerekir
  • 4 yıllık bitiren kişiler 28 yaşını doldurmaması gerekir.

Astsubay Olmak İçin Hangi Bölümü Okumak Gerekir?

Astsubay olmak için hangi bölüm okumak gerekir? Askeriyede astsubay olmak isteyen kişiler bu mesleği çocukluğundan hayal eden kişiler Astsubay Meslek Yüksekokullarında eğitim alarak olabilmektedir. Bunun yanında 4 yıllık 2 yıllık bölümü okuyan herkes astsubay olabilmektedir. Yani astsubay alımı için bölüm şartı aranmamaktadır. Alımı sadece lisan ve ön lisans istenebilmektedir. Astsubay olmak isteyen herkes boyu ve şartları sağladığı takdirde bölüm şartı aranmadan olabilmektedir. Bölüm şartın olmaması da birçok üniversite kadın ve erkekleri bu alana yönlendirmektedir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yabancı Dil Sınavı (YDS)
10.10.2021
0
Gün
0
Saat
0
Dakika
0
Saniye

Üye OlŞifremi Unuttum