LGS Türkçe Nasıl Çalışılır?

Öğrenci Rehberi
Ağustos 31, 2021
lgs türkçe

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen ilköğretimden ortaöğretim Lisans Geçiş Sınavı LGS liseye geçiş için bir basamak olarak düzenlenen sınavdır.

Lisans Geçiş Sınavı liseye geçiş için düzenlenen ve çocukların gelişim, niteliklerine göre hangi liseye gitmeleri gerektiğini belirleyen bir sınav olup her yıl düzenlenmektedir. Eskiden bu yana çeşitli değişiklikler gösteren bu sınav türü sadece bir kez düzenlenmekte olup çocuklar buradan başarılı oldukları zaman belirli lise tercihi yapabileceklerdir.

Ülkemizde Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi, Endüstri Lisesi, İmam Hatip Lisesi gibi birden fazla lise türü bulunmaktadır. LGS sayesinde çocuklar belirli puanlar alarak istedikleri lise düzeyinde eğitim görme hakkı tanınır.

LGS’de Nasıl Başarılı Olunur?

Lisans Geçiş Sınavında başarılı olmak için öncelikle ders çalışmak gerekir. Çünkü LGS sınavı geçmiş üç dört yıl derlenerek oluşturulan bir sınav olup burada dikkat edilen tüm konuların birleştirilerek bir sınava sığdırılmasıdır. Bu nedenle LGS’ye hazırlanan öğrenciler dershaneden ya da özel eğitim kurumlarından da yararlanabilmektedir.

LGS kursu seçiminde kursun başarıları, öğretmenlerin niteliği, başarıları gibi kriterler olması gerekir. Tüm bu kriterlere uyan dershane ya da kurs merkezleri emin olun size de fayda sağlayacaktır. Çünkü bu yerlerde belirlenen plan dahilinde daha düzenli bir şekilde sınava hazırlık süreci gerçekleştireceksiniz.

LGS Türkçe Sınavına Nasıl Çalışılır?

lgs türkçe

Belirleyici bir LGS puanı olan LGS Türkçe’ye çalışmak için uymanız gereken yollardan bazıları şu şekilde;

Öncelikle kendinize bir hedef koyun ve bu hedef için Türkçe’den kaç net yapmanız gerektiğini belirleyin.

Türkçe çalışma sürecinde kararlı olun vazgeçmekten sakının.

LGS Türkçe dersi için iyi bir hoca iyi bir dershane seçin. Ya da internet üzerinden eğitim veren online kursları denetleyin.

Burada aldığınız Türkçe eğitimine ek olarak aynı zamanda kısa küçük notlar alarak aldığınız Türkçe dersini daha verimli hale getirin.

Bol bol kitap okuyarak soruları anlama düzeyinizi arttırın. Kitap okumak Türkçe sorularınızı hızlı bir şekilde çözebilmenize olanak tanıyacaktır.

Son olarak LGS Türkçe deneme fasikülleri çözerek kendinizi pekiştirin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yabancı Dil Sınavı (YDS)
10.10.2021
0
Gün
0
Saat
0
Dakika
0
Saniye

Üye OlŞifremi Unuttum