KPSS Sınavı Hakkında Her Şey!

Öğrenci Rehberi
Eylül 12, 2021
kpss
Kamu Personeli Seçme Sınavı

KPSS sınavı çeşitleri günümüzde kaç tanedir? KPSS nasıl hazırlanılır? Lisans KPSS hangi konuları kapsar? KPSS’ye dair bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kpss çeşitleri günümüzde üç ana başlık altında bulunmaktadır. Bunlar ortaöğretim, ön lisans ve lisanstır. Kamu alanında çalışmak için yeterli puanın alınması gerektiği sınav türüdür. Günümüzde ise genel olarak kamu personel seçme sınavlarına öğrenciler online ders çeşitleri ile hazırlanmaktadır. Bazı özel yerlerde çalışmak için KPSS puanı ön planda tutulabiliyor. Günümüzde KPSS atamaları iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlar merkezi ve ara atama çeşitleridir.

Kamu personeli olmak isteyen kişiler mezun okul durumlarına göre KPSS’ye girerler. Her yıl yeterli puanlar değişmektedir. Girilen sınava ilişkin tahmini puanınızı görmek istemeniz durumunda KPSS Puan Hesaplama aracımızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bu KPSS ile alım yapacak yerler, mezun olunan okul bölümlerine göre personel kadrosu açarlar.

KPSS Ortaöğretim

kpss
Kamu Personeli Seçme Sınavı

Günümüzde lise eğitimine kadar olan eğitim öğretim dönemi zorunludur. KPSS ortaöğretim sınavı lise mezunları içindir. En son lise mezuniyeti olan kişiler KPSS ortaöğretim sınavına girme hakları bulunmaktadır. Sınava giriş için belirlenen tarihte kayıt oluşturmak gereklidir. Kayıtlar online platformlar tarafından yapılır. Ortaöğretim KPSS iki yılda bir gerçekleşiyor. Alınan puan iki yıl boyunca geçerlidir.

Kpss ortaöğretim puanı sahip olanlar liseden mezun olmak şartına uygun olanlar tercih yapabiliyor. Yıl içerisinde genellikle 2 kez merkezi ataması oluyor. Ara atamalarda kadrosu açılan yer için genel olarak özel şartlarda istenmektedir. Günümüzde ise kpss ortaöğretim puanı ile açılan kadro sayısı genel olarak azdır.

KPSS Ön Lisans

kpss ön lisans
KPSS Ön Lisans

Lise eğitimlerinden sonra eğitimlerine devam etmek isteyenler oluyor. Üniversite giriş puanları ile birlikte bazı öğrenciler için eğitim hayatları ön lisans eğitimleri ile devam ediyor. Ön lisans mezuniyetinden sonra öğrenciler ortaöğretim kpss’ye girme hakları yanıyor. Çünkü ön lisans mezunları için kpss ön lisans vardır.

Günümüzde kpss ön lisans başvuru süreci iki yılda bir yaşanıyor. Öğrencilerin aldıkları bu puan iki sonraki kpss oluncaya kadar geçerlidir. Sınav puanı açıklama sonrası iki yıl önce alınan puan geçersiz oluyor. Konu dağılımlarında ağırlıklı olarak sözel konular yer alıyor. Günümüzde kpss ön lisans ile alım yapan kadro sayısı normaldir. Merkezi ve ara atama dönemlerinde de genel olarak ön lisans kpss için kadrolar açılır.

KPSS Lisans

kpss lisans
KPSS Lisans

Günümüzde pek çok lisans mezunu bulunmaktadır. Bu yüzden de kamu personel sınavı çeşitlerinden en çok lisans kpss tercih ediliyor. Günümüzde lisans mezunu kişiler sadece lisans kpss puanı alabilirler. Kpss lisans için günümüzde iki türe ayrılmıştır. Çünkü kpss lisans öğrenci sayısı oldukça fazladır.

Kpss lisans çeşitleri A ve B grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Pek çok kpss lisans öğrencisi her iki sınava girmelidirler. Özelliklede günümüzde A grubu kpss türlerinde öğrenciler daha çok zorlanmaktadırlar.

Kpss lisans için genel olarak başvuru süreci mayıs aylarında gerçekleşiyor. Yönetim öğrenciler belirli bir süre ücretli olarak başvuru süreci tanıyor. Bu süreç içerisinde ödeme ve başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekiyor. Kpss sonuçları açıklandığında başarılı olma durumu genel olarak bölümlere göre değişiklik göstermektedir.

B Grubu KPSS Nedir?

kpss b grubu
KPSS B Grubu

Kpss lisans sınavında mutlaka olması gereken bir parçasıdır. Her iki yılda bir kez B grubu Kpss yapılmaktadır. Günümüzde A grubu Kpss’ye girmek için; B gurubu sınavına girilmesi şarttır. Bu yüzden her lisans mezunu B grubu kpss2ye mutlaka girmesi gerekiyor. Alan dalı olmayan sınavdır.

B grubu kpss ile kamu alanlarının pek çok yerine atama oluyor. Merkezi atama çeşitlerinde mutlaka B grubu kpss ile alınan kadrolar yer alıyor. Son dönemlerde B grubu kpss haziran aylarında yapılıyor. Sınav süreci yılın başından belli oluyor.

B Grubu KPSS Konuları Nelerdir?

KPSS B Konuları
KPSS B Konuları

Kpss lisans öğrencileri B grubu Kpss’de genel yetenek ve genel kültür bölümleri ile karşılaşacaklardır. Genel yetenek bölümünde Türkçe ve Matematik ağırlıklı konular yer alıyor. Son yıllarda sözel mantık gibi konularda yer almaya başladı. Genel kültür konularında ise; tarih, coğrafya ve vatandaşlık konuları yer alıyor. Özelliklede tarih konuları daha ağırlıklı bir sınav oluyor.

B grubu kpss’de yer alan konular genel olarak; öğrencinin kamu alanında çalışmak için yeterli bilgiye sahip olduğunu ölçer tarzdadır. Bölümlere göre atama puanları değişmektedir. Her yıl atama puanları bölüm içlerinde de değişmektedir. Bu yüzden de B grubu kpss konuları; lisans kpss öğrencileri için önemlidir.

B Grubu KPSS Nasıl Hazırlanılır?

KPSS B Çalışma
KPSS B Çalışma

Lisans kpss sınavı sürecini başarılı olarak tamamlamak için B grubu sınavından başarılı olmak gerekiyor. Bu yüzden de kpss lisans B grubu sınavına sıkı hazırlanmakta fayda vardır. B gurubu kpss sürecine hazırlıklar; öncelikli olarak konular öğrenilmelidir. Konu bitimlerinde mutlaka; konu test sorularının çözülmesi gerekiyor. Konular sınava yaklaşık olarak 3 ay öncesinden bitmesi gereklidir.

Konu öğrenimleri arasında sık sık konu testleri çözülmesi gerekiyor. Yanlış ya da yapılamayan soruların çözümlerinin iyice analiz edilmesi gerekir. Son 2 ay kala sınav için bol bol deneme çözümü sağlanması gerekiyor. Sınav bu süreç içerisinde de bir kez hızlandırışmış konu tekrarları önerilir. Fakat son bir ay sadece deneme sınavlarının çözülmesi daha doğru olur.

A Grubu KPSS Nedir?

kpss a grubu
KPSS A Grubu

Kpss sınavında bazı alan sınavlarına yer veriliyor. Alan sınavlarında sıklıkla öğretmenlik alan sınavına tercihler yapılıyor. Öğretmenlik dışında da bakanlık gibi özel kamu alanlarındaki personel kadrosu A grubu alanına göre açılıyor. A grubu her yıl haziran aylarında yapılmaktadır. Sınav süreleri konulardaki soru çeşitleri göre değişmektedir. A grubu alanı ile atanmak isteyenler kpss B grubu sınav puanına sahip olmak zorundalardır.

Özel kamu alanlarında merkezi atamalardan daha çok ara atamalar oluyor. Bu yüzden de A grubu ile atanmak isteyen kişilerin her yıl sınava girmeleri gerekmektedir. Sınavdan alınan puan türü bir yıl boyunca geçerli olur.

A Grubu KPSS Konuları Nelerdir?

KPSS A Konuları
KPSS A Konuları

A grubu kpss alan sınavı olduğu için alan çeşitlerine göre konular değişmektedir. Genel olarak ise; hukuk, maliye, kamu yönetimi ve çalışma ekonomisi alanlarında sorular yer alıyor. Öğretmenlik alan sınavlarında ise; öğretmenlik ile ilgili konu soruları yer alıyor.

Konu dağılımları ağırlıklı olarak sözel konular üzerinde yer alıyor. Özelliklede hukuk alanında konu ağırlıkları daha fazla yer alıyor. Alan bilgisi sınavlarında genel olarak o alanda hizmeti sunmaya yeterlilikleri ölçülmeye çalışılmaktadır.

A Grubu KPSS Nasıl Hazırlanılır?

KPSS A Çalışma
KPSS A Çalışma

Günümüzde A gurubu kpss ile ilgilenen öğrenciler oldukça fazladır. A grubu kpss hazırlı sürecinde genel olarak her yıl olduğu için öğrencilerin gözünde ilk yıl deneme olarak değerlendiriliyor. Fakat bu düşünce yanlıştır. Çünkü ilk yıl sıkı çalışma ile A grubu kpss atamasından yararlanılabilmektedir.

A grubu kpss hazırlık süreci yaklaşık olarak bir yıl öncesinden başlar. Çünkü konular ağırdır. Özelliklede özel kamu alan konulu sınavlar için çalışma sistemine çok önceden başlanması gereklidir. Konular öğrenildikten sonra sürekli soru çözümleri ile birlikte konular pekiştirilmektedir. Sınava yaklaşık iki ay önceden günlük deneme çözümleri başlar. Bu süreç içerinde deneme çözümleri; sürekli haline gelmesinde fayda vardır. Son yıllarda A grubu Kpss alanı sınavındadaha fazla deneme çeşitleri üretiliyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yabancı Dil Sınavı (YDS)
10.10.2021
0
Gün
0
Saat
0
Dakika
0
Saniye

Üye OlŞifremi Unuttum