Kimdir Bu ALES?

Öğrenci Rehberi
Temmuz 23, 2021

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) olarak bilinen sınav nedir? ALES sınavı neden yapılır? ALES sınavına kimler katılmaktadır? Bu ve bunun gibi sorularınızın cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

ALES Nedir?

Açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan ALES, lisansüstü eğitim almayı düşünen kişilerin girmesi gereken bir sınavdır. Tezli yüksek lisans ve doktora için öğrenci alacak Üniversitelerin seçme için kullandığı en önemli ölçüt ALES sınav sonucudur. Aynı şekilde üniversitelerde akademik personel alımlarında da ALES sınav sonucuna bakılmaktadır.

Tezli Yüksek Lisans için kesinlikle bir ön şart olan ALES puanı tezsiz yüksek lisans için gerekli değildir. Günümüzde bir çok üniversite tezsiz yüksek lisans öğrenci alımlarında ALES puanı şartı aramamaktadır.

Kimler Başvurabilir

Ülkemizde veya yurtdışında lisans eğitimini tamamlayan, lisans eğitimini bitirmeye hak kazanan herkes ALES’e başvurabilmektedir. Üniversitelerin akademik kadrolarına yerleştirilebilmek için sınava girmek ve yine üniversite senatolarının belirlediği alt sınır puanını geçmek gerekmektedir. Aynı zamanda ÖSYM tarafından yurtdışına lisansüstü eğitim için gönderilecek öğrencilerin seçiminde de ALES puanı oldukça önem arz etmektedir.

Sınav Kapsamı

Sınavda adayları bekleyen sorular akıl yürütme ve mantık üzerine kuruludur. Adayların verilen sorularda analitik düşünme, çözümleme ve analiz etme yetenekleri ölçülmektedir.

ALES sınavı Sözel ve Sayısal olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. ÖSYM tarafından son yapılan düzenleme ile birlikte adayların sözel bölümde 50 soru, sayısal bölümde 50 soru olmak üzere 100 soruyu cevaplaması beklenmektedir.

Sınavın sözel bölümündeki sorular tamamen okuduğunu anlama ve sözel mantık üzerine kuruludur. Sözel kısmında cümledeki anlam, cümle sıralama, boşluk doldurma, paragraf bilgisi ve sözel mantık soruları sorulmaktadır. Sözel puanını kullanacak olan adayların Türkçe sorularına ağırlık vermesi gerekmektedir.

Sayısal bölümde soruların soruların %35’u sayısal mantık yürütme, %40’ı temel matematik becerileri ve son %25’lik kısmı geometri sorularından oluşmaktadır. Sayısal puanını kullanmak isteyen adayların matematik sorularına ağırlık vermesi gerekmektedir.

ALES Puan Hesaplaması

Gireceğiniz sınavda aldığınız puanı önceden tahmin edebilmeniz için hazırladığımız ALES Puan Hesaplama aracınızı kullanmanızı tavsiye ederiz. Hazırladığımız bu araç ÖSYM’nin verilerine göre en doğru tahmini vermektedir. Sınav öncesinde de puan hesaplama aracımızı kullanarak kendinize bir yol haritası belirleyebilirsiniz.

ALES puanınızı yükseltebilmek için öncelikle hangi türünün kullanılacağının bilinmesi gerekmektedir. Sınav sonucunda size üç farklı puan verilecektir. Bu puan türleri Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık olarak adlandırılmaktadır.

Sınav sonucunda sözel puanınızın yüksek olmasını istiyorsanız öncelikle SÖZEL sorularını çözmeniz gerekmektedir. Kalan zamanınızı da sayısal sorulara ayırmalısınız. Sözel puanı hesaplamasında %75 sözel net sayısı %25 sayısal net sayısı kullanılarak hesaplanmaktadır. Sonuç olarak sözel puan hesaplanmasında sayısal soruların etki etmediğini düşünmeyin.

Sayısal puanınızı kullanmak istiyorsanız da öncelikle Sayısal soruları çözmelisiniz. Kalan süreçte ise sözel sorulara yönelmelisiniz. Sayısal puanınızın hesaplanmasında da aynı şekilde %75 Sayısal, %25 Sözel net sayınız etkili olmaktadır. Sonuç olarak sayısal bölümde yüksek puan almak istiyorsanız sözel sorularında da ciddi net sayılarına ulaşmalısınız.

Eşit Ağırlık puanını kullanan bir kuruma yerleşmek istiyorsanız sözel ve sayısal alana eşit derecede ağırlık vermeniz gerekmektedir. Eşit ağırlık puanı hesaplaması için %50 sayısal net sayısı, %50 sözel net sayısı kullanılmaktadır.

SAYISAL NETSÖZEL NET
SAYISAL0.750.25
SÖZEL0.250.75
EŞİT AĞIRLIK0.500.50

Hangi Tarihlerde Yapılmaktadır

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından planlanan ALES, önceleri her yıl iki kez yapılmasına karşın son yıllarda yılda üç kez yapılmaktadır. İlk sınav olan ilkbahar sınavı genellikle MAYIS ayının ilk haftasında yapılmaktadır. Sonbahar dönemimde olan sınavlar ise Eylül ve Kasım aylarında yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yabancı Dil Sınavı (YDS)
10.10.2021
0
Gün
0
Saat
0
Dakika
0
Saniye

Üye OlŞifremi Unuttum