Anjiyo Hemşiresi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Öğrenci Rehberi
Ağustos 11, 2021

Damar ve kalp tıkanıklığı sorunu ile hastaneye başvuran kişilerin damarlarını açan doktora yardım eden tıp çalışanına Anjiyo hemşiresi denir.

Anjiyo hemşiresi gerek iş tanımı gerek de aldığı eğitimin içerik farkından dolayı başka bölümlerdeki hemşirelerden ayrılmaktadır. Hastaneye şikayetle gelen hastaların tanı teşhisi, muayene ve tedavi süreçlerinde gereken tüm görevleri yerine getirir. Aynı zamanda hasta olan kişiyi ruhsal olarak anjiyo işlemine hazırlayarak operasyon hakkında da bilgilendirme sağlar. Onların mahremiyeti konusunda titizlik ve hassaslık göstererek ilgilenirler. Çalıştığı kurum olan hastanenin kendine has yönetmeliklerini kavrayarak görev yapmalıdır.

Anjiyo Hemşiresi Nasıl olunur?

Bu mesleğe sahip olmak için 4 yıllık bir bölüm gerekmez. 2 yıllık ön lisans programlarından olan sağlık memurluğu, hemşirelik, sağlık teknikerliği gibi bölümler yeterlidir. Sağlık mesleklerdeki hemşirelik ve sağlık memurluğu bölümlerinin içeriğindeki Fizyoloji, Anatomi, Patoloji, Histoloji, Hasta eğitimi, Biyokimya, Epidemiyoloji, Geriatrik Bakım benzeri dersleri de aldığınız eğitimde görmeniz gerekir.

Anjiyo hemşiresi nasıl olunur diye düşünüldüğünde özel bir eğitim alınacağı akıllarda olmalıdır. Ama bu eğitimleri almak yetmez. Her birinde spesifik başarılarla yetkinlik sağlamak da önemlidir. Ayrıca göreve başlandığında da kurum içi eğitimlerle gelişimini devam ettirmeye özen gösterilmelidir. Tecrübe kazanınca görevli olarak katılmak yeni öğrenci ve hemşirelere yardımcı olmak bile mümkündür.

Anjiyo Hemşiresi Ne İş Yapar?

Öncelikle ilgili kliniğe gelmiş olan hastalarda tanı teşhisi, muayene ve tedavi boyunca yerine getirmesi gereken görevleri vardır. Anjiyo hemşiresi ne iş yapar diye bakıldığında şu görevler görülmektedir;

  • İşlem öncesi hasta kaydı oluşturmak,
  • Bulunduğu hastanedeki bütün anjiyo operasyonlarında yer almak
  • Hasta kişi işlem yapılacağı yere hazırlayıp, almak
  • Hastaya bilgilendirme sağlayarak onu anjiyoya hazırlamak
  • İşleme gerekli sistemleri kontrol edip, ortamı hazırlamak
  • Gerekli ekipman ve ilaç kontrolü yerine getirmek
  • İşlem sonrasında hastanın yoğun bakıma naklini yönetmek

Bu mesleğe sahip kişiler devlette de özelde de bulabilirler. Maaş miktarları kurum yönetmeliğine göre değişkendir. Ama Anjiyo hemşiresi ne kadar maaş alır diye bakılacaksa ortalama 3.500-4.400 TL bir aralıktan söz edilebilir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yabancı Dil Sınavı (YDS)
10.10.2021
0
Gün
0
Saat
0
Dakika
0
Saniye

Üye OlŞifremi Unuttum