Anestezi Teknisyeni Nasıl Olunur? Ne İş yapar?

Öğrenci Rehberi
Ağustos 10, 2021
anestezi uzmanı

Uzman doktorların talimatlarına uyarak anestezi gerektiren işlemlerde yardım eden kişilerin mesleğine Anestezi teknisyeni adı verilmektedir.

Anestezi teknisyeni bir meslek dalıdır. İşlemlerin öncesinde hastalar acıyı hissetmesin diye uyutma işlemi gerçekleştirerek iş tanımını gerçekleştirir. Bir tıp çalışanı olarak uzmanların talimatlarını yerine getirerek ilaç, anestezi ekipmanları ve malzeme hakkında da yardımcı olarak anestezi uzmanına yardım etmiş olur. Anestezi uzmanı ile teknisyeni birbirine karıştırmamalıdır.

Anestezi Teknisyeni Nasıl Olunur?

Bu mesleğe sahip olmak için üniversitelerin 2 yıl anestezi ön lisans eğitimi bitirmek yeterlidir. Eğitim kapsamında alınması gereken dersler arasında fizyoloji, Anatomi, Temel Anestezi, Sistem Hastalıkları, Cerrahi işlemler, Tıbbi Terminoloji, Biyoloji, Farmakoloji, bulunmaktadır. Bu derslere ek olarak genel kültür üzerine de ders içerikleri bulunmaktadır.

Anestezi teknisyeni nasıl olunur sorusunun eğitimden daha fazla cevabı vardır. Anestezi protokolüne hakimiyet, acil durum kurallarını bilerek gerektiğinde kalp masajı uygulayabilmek de çok önemlidir. Bu iş yoğun stres altında yapılan ve birçok koordinasyon gerektiren bir iştir. Ekip halinde çalışmak ya da ekipsiz de işin altından kalkabiliyor olmak gerekmektedir. Bu mesleğe sahip olmak isteyen kişi bir erkekse askerlik görevini mutlaka tamamlamış olmalıdır. Ya da muaf olmak ve belgelendirmek lazımdır.

Anestezi Teknisyeni Ne İş Yapar?

anestezi uzmanı

Cerrahi operasyon öncesi ve sonrasında doktorların gözetimi dahilinde uzman kişiye yardım da bulunmak ana fikirdir. Anestezi Teknisyeni Ne İş Yapar konusunda teknisyen ve uzman ayrımı gözden kaçmamalıdır. Teknisyenin görevleri şunlardır;

  • Hasta kişinin mahremiyetine sadık olmak
  • İşleme hazırlanan hastaların genel sağlık durumlarını inceleyerek, bu incelemeye göre anestezi gerçekleştirmek
  • Operasyonda hastanın durumunu sıkı takip etmek
  • Kullanılacak ekipmanların sterilizasyonu
  • Hasta operasyona hazırlanınca doktora bildirmek
  • Operasyondan bir gün evvel hastayı muayene ederek incelemek
  • Operasyon için eksik varsa tespit etmek
  • Operasyon bitince hastanın yoğun bakıma yerleştirilmesinde kurala uygun davranılmasını sağlamak
  • Azot Protoksitleri ve oksijen miktarı kontrolü sağlamak

Bütün bu iş tanımlarını Anestezi uzmanı ve doktor iş birliği ile gerçekleştirir. Anestezi teknikeri ne kadar maaş alır sorusu için 2.800-3.500 TL aralığında olduğunu söylemek mümkündür.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yabancı Dil Sınavı (YDS)
10.10.2021
0
Gün
0
Saat
0
Dakika
0
Saniye

Üye OlŞifremi Unuttum