Analitik Raporlama Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Öğrenci Rehberi
Ağustos 10, 2021

Mevcut pazarlama ve sektörel koşulları inceleyen meslektir. Bu incelemeler sonucu Analitik raporlama uzmanı hizmet ve ürünlerin olası satışlarını öngörerek belirli raporlar hazırlar.

Analitik raporlama uzmanı gayrimenkul, insan kaynakları, finans ve sağlık benzeri sektörlerde iş yapabilir. Bulunduğu kurumun satışı için strateji geliştirmek için piyasayı oldukça sıkı gözlemlemek gerekmektedir.  Çünkü iş sonunda çıkan raporlar bu incelemeler sonucunda hazırlanır. Kurumun istek ve ihtiyaçlarına yönelik projeler üretilir. Yani belirli öngörmeler sayesinde çalıştığı şirketi fikirlerle yönlendirir bu meslekte bulunan insanlar. Bu meslekte bulunmak isteyen kişilerin oldukça iyi bilgisayar kullanmaları gerekmektedir.  Hem mesleki hem kişisel gelişimlerinin ilerlemesi bulunduğu şirketin kararlarının sağlığı için önem arz eder.

Analitik Raporlama Uzmanı Nasıl Olunur?

analitik raporlama uzmanı

Her meslekte gerektiği gibi iyi bir lisans eğitimi çok önemlidir. Üniversitelerin iktisadi bölümleri yani işletme, iktisat gibi bölümleri ve matematik, sigortacılık bölümlerinden mezun olmak gerekir.  Ama sadece mezun olmak yetmez, bölümü okurken çeşitli programlara katılıp raporlama ve analiz ile ilgili sertifikalar alan kişiler iş verenin dikkatini çeker.

Analitik raporlama uzmanı nasıl olunur diye merak edenler kendilerini sürekli geliştirmek zorundadırlar. Şirketler için gereken finansal kararlar için çözüm ve tasarım geliştirmeye yetenekli olunmalıdır. Belgelendirme yeteneği oldukça gelişmiş matematiksel ve analitik bir beyin gücü gerekir. Ayrıca belgeleri hazırladıktan sonra sadece yazı olarak değil sunum olarak da tamamlayacak bir iletişim yeteneğine sahip olunmalıdır.

Analitik raporlama uzmanı ne iş yapar?

Bu mesleğe sahipleri yöneticilerine göre analizlerle yönlendirme yapar. Bu yönlendirmeler sonucu yöneticiler karar alır. Analitik raporlama uzmanı ne iş yapar sorusunun cevabı şöyledir;

  • İnsan kaynakları hakkında raporlama ve geliştirme
  • Finansal, üretim, pazarlama ve satış benzeri bilgiler için yapılandırma analizleri üzerine çalışmak
  • Yönetim ile ilgili verilerin daha aktif kullanımına yönelik analiz yapar
  • Muhasebe verilerini inceleyerek finans ve gider analizi oluşturmak
  • Şirket ve çalışanların performans analizi. hakkında rapor hazırlamak

Bu iş tanımlarını yerine getirerek şirket ihtiyacına uygun çözümler üretilir. Analitik raporlama uzmanı ne kadar maaş alır sorusunun cevabı 2.900-4.500 aralığıdır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yabancı Dil Sınavı (YDS)
10.10.2021
0
Gün
0
Saat
0
Dakika
0
Saniye

Üye OlŞifremi Unuttum