ALES Puanı Nasıl Hesaplanır?

Öğrenci Rehberi
Eylül 11, 2021

ALES puanı nasıl hesaplanır? ALES puanı niçin gereklidir? Yapılacak ALES sınavında sorulan sorularda konu dağılımları nelerdir? ALES sınavına dair gerekli bilgileri bu yazımızda yer verdik.

Günümüzde ales puanı koşullarında bazı kişiler için oldukça önemlidir. Ales; Akademik Alanda Lisans Üstü Eğitim için uygulanan bir sınavdır. Günümüzde pek çok kişi lisans mezunudur. Akademik kariyer için Ales gereklidir. Günümüzde artık iş alanında da ALES puan türleri istenmektedir.

Günümüzde uygulanan sınav çeşitlerinde puan hesaplamaları birbirinden farklıdır. Ales için de ayrı bir puan hesaplama sistemi bulunuyor. Ales puan hesaplamalarında puan çeşitleri kullanılıyor. Toplamda üç çeşit puan türü bulunuyor. Bunlar; sayısal, eşit ağırlık ve sözel puan türleridir. Tek bir sınavda üç puan türleri de hesaplanır. Tercih yapılan alanlarda puan türleri ayrılır.

ALES Puanı Hesaplama

Ales puan türlerinde hesaplama sistemleri farklıdır. Fakat her sorunun sınav için puanlama sistemi aynıdır. Örnek olarak verirsek; sınavda kendi alanında 5. soru ile 25. Sorunun puan değerleri aynıdır. Bu yüzden de sınav esnasında çok soru getiren soru yapma telaşı bulunmaz. Özelliklede sınav esnasında soruların kendisine odaklanmasını sağlayacak bir ALES puanlama sistemi bulunuyor. Öğrenciler sınav puan türlerine göre sorulara ağırlık vermektedirler.

Ales Puan Hesaplama
Ales Puan Hesaplama

Sayısal Ales puanı türü hesaplaması işlemlerinde; sayısal test netlerin yüzde yetmişi ile sözel alanın yüzde yirmi beşi baz alınır.

Sözel Ales puanı türünde hesaplama işleminde; sözel alandaki netlerin yüzde yetmiş beşi ile sayısal alandaki netlerin yüzde yirmi beşi baz alınır.

Eşit ağırlık Ales puanı hesaplamasında ise; sayısal alan ile sözel alanlardaki net sayıların yüzde elli kısımları baz alınarak hesaplanır.

ALES Puan Tercih Dağılımları

Ales Tercih Dağılımı
Ales Tercih Dağılımı

Uzun yıllardır lisans mezunlarının akademik kariyerleri için Ales yapılmaktadır. Özelliklede son yıllarda Ales ile ilgilenen öğrenci sayıları oldukça artmıştır. Sınav hakkında genel bilgi çeşitlerine erişimler ise resmi web sayfaları üzerinden gerçekleşir.

Günümüzde ales sınavı sözel ve sayısal bölümleri olarak iki alanlarından oluşmaktadır. Her iki alandan da ikişer bölüm buluyor. Bunlar; sözel – 1, sözel – 2, sayısal – 1 ve sayısal – 2 bölümler olmak üzere tek sınavda toplam dört bölüm oluşuyor.

Sayısal puan alanında tercih yapmak isteyen sayısal 1 ve 2 bölümleri ve sözel 1 bölümlerinden sorular çözmelidir. Sözel alanındaki puan ile tercih yapmak isteyenler sözel 1 ve 2 alanlarındaki soruları ayrıca sayısal 1 alanındaki soruları çözmeleri gerekir. Eşit ağırlık puan türü içinde dört alanda orantılı soru çözümlerini sağlamaları gerekir.

ALES Türkçe Konu Dağılımları

Türkçe Konu Dağılımı
Türkçe Konu Dağılımı

Ales sözel konularında Türkçe dersine ait konulardan sorular ve sözel mantık soruları soruluyor. Türkçe sorularında genel olarak sıklıkla paragraf soruları yer alıyor. Özelliklede sözel mantık soru tarzları uzun paragraflar şeklinde oluyor. 

Türkçe konularında genel olarak paragraf soruları dışında çıkan konular ise şunlardır;

  • Yazım kuralları
  • İmla hatalı
  • Ses bilgisi konuları
  • Fiiller; zarflar ve sıfatlar

Ales sınavında Türkçe soruları genel olarak anlaşılması zorlayıcı bir dile sahip oluyor. Çünkü genellikle Türkçe sorularında anlayabilme yeteneğinin ölçülmesi istenmektedir. Ayrıca akademi kariyerde Türkçeyi doğru kullanmak önemlidir. Türkçe dilinin doğru kullanımına uygun olan sorularda yer alıyor. Öğrenciler için ise en zorlayıcı soru çeşitleri Türkçe sorularından paragraf soruları oluyor. Ales sınavında başarı için Türkçe sorularının çoğu doğru yapılması gerekir.

ALES Matematik Konu Dağılımları

Matematik Konu Dağılımları
Matematik Konu Dağılımları

Günümüzdeki pek çok kişinin derslerde dertleri; matematik konuları oluyor. Bu durumun temel nedeni ise; matematik soyut bir kavramdır. Bu yüzden de anlaşılması ve anlatması zor olan terimler ve ifadeleri içeriyor. Ales sınavlarında da en çok korkulan konular; matematik konuları oluyor.

Ales sınavında matematik konuları genel olarak cebir, geometri ve sayısal mantık kısımlarında oluşmaktadır. Ağırlıklı olarak ise cebir bilgileri yer alıyor. Özelliklede problemler konuları Ales sınavlarında sıklıkla sorulmaktadır. Bu yüzden de Ales puanı matematik alanında başarı sağlamak için; problem sorularının çözülmesi gerekiyor.

Ales sınavında geometri alanında belli başlı konular sıklıkla soruluyor. O konular ise; üçgen ve çember konularıdır. Özelliklede üçgen konusundaki sorulardan birkaç tane soruluyor. Sayısal mantık alanı ise öğrencileri oldukça zorlamaktadır. Pek çok öğrencinin Ales sınavında süre yetiştirememe nedeni; sayısal mantığa daha fazla vakit ayrılmasıdır.

ALES Sınavına Kimler Girebilir?

Ales'e Kimler Girebilir
Ales’e Kimler Girebilir

Ales sınavı herkes için uygun bir sınav değildir. Günümüzde Ales sınavına girme şartı olarak lisans mezuniyetinin olması ya da lisans öğrencisi olmak yer alıyor. Çünkü ales sınavının genel amacı lisans üstü eğitim ve kariyerler içindir. Günümüzde akademisyen olmak için Ales puanına sahip olmak şarttır.

Ales sınavına girmek isteyenlerin genel olarak ilerleyen dönemlerdeki amaçları yüksek lisans yapmak ya da akademisyen olmaktır. Günümüzde akademisyenlik mesleğine oldukça yakından ilgi duyan kişilerin sayısı oldukça fazladır.

Ales sınavı için yeterli puanlar; üniversite yönetimi tarafından sağlanıyor. Bu yüzden ales sınavına girmeden önce hangi üniversiteden hangi bölüm için tercih yapılacağı kararlaştırılması gerektir. İlerleyen dönemlerinde kendileri akademik başarı alanında görmek isteyenler ales sınavına girebilecektir.

ALES Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

ales
Sınava Nasıl Hazırlanılır

Ales sınavı pek çok öğrenci için zorlu oluyor. Özelliklede ales sınavına nasıl hazırlanması gerektiğini bilmeyen kişiler için; ales sınavı daha zor olabiliyor. Çünkü ales sınavındaki sorular normal sınav sorularından daha farklıdır. Bu yüzden de farklı sorularla karşılaşan öğrenciler genel olarak ilk denemelerinde başarısız oluyorlar.

Günümüzde Ales sınavına hazırlık süreci ilk olarak konu test çözümleri ile başlar. Çünkü öğrencilerin pek çoğu zaten konulara hakimdir. Fakat ales sınav tarzına uygun soruları çözebilmek için konu test soru çözümlerine ihtiyaç duyarlar. Özelliklede sayısal ve sözel mantık sorularını daha çok anlayarak çözmeleri gereklidir. Çünkü sayısal ve sözel mantık sorularını kısa sürede çözerek; sınavda zamandan kazanmış olurlar.

Sınava birkaç ay kala Ales deneme sınavlarına katılmaları önerilmektedir. Ales sınavındaki peş peşe soru çözümleri; deneme çözerek sağlanır. Sadece konu test çözümleri öğrencileri çok zor başarıya götürür. Bu yüzden de ales sınavında istenilen başarıya ulaşmak için; deneme çözümleri hazırlık sürecinde ihmal edilmemesi gerekir.

ALES Ne Zaman Olur?

Ales Ne Zaman
Ales Ne Zaman

Günümüzde ales sınavı yılda üç kez yapılmaktadır. Bahar ve güz dönemi ales sınavları olarak karışıklık olmaması için adlandırılıyor. Fakat her üç sınavda da soru tarzları ve konuları aynıdır. Bu yüzden de üç sınav arasındaki tek fark zamanlardır.

Ales bahar dönemi sınavları genellikle mayıs aylarında oluyor. Mayıs ayından öncesinde sınav ücreti ödenmesi ve sınav başvuru işlemlerinin gerçekleşmesi gerekiyor. Resmi siteden son başvuru ve ücret ödeme tarihleri açıklanır.

Sonbahar dönemi Ales sınavı ise; genellikle eylül ya da ekim aylarında gerçekleşiyor. Sınav tarihinden önce sınav başvuru koşulları sağlanmış ve başvurunun yapılmış olması gerekmektedir. Sonbahar döneminde genel olarak sınava giren öğrenci sayısı daha fazladır. Bu durumun nedeni ise; yaz aylarında son sınıf öğrencilerin mezun olmalarıdır. Sınav sonrası Ales puanı ile tercih döneminde uygun koşullar altında tercih yapılıyor. Özelliklede tercih döneminde üniversite koşullarının mutlaka araştırılması gerekir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Yabancı Dil Sınavı (YDS)
10.10.2021
0
Gün
0
Saat
0
Dakika
0
Saniye

Üye OlŞifremi Unuttum